fehasználónév:   jelszó:           

Árlisták

GOLYÓS PUSKÁK
- Ismétlő
- Gavallér
- Duplagolyós
- Vegyes csövű
- Múzeális
- Golyós váltócsövek

SÖRÉTES PUSKÁK
- Dupla
- Bock
- Egycsövű
- Múzeális

MAROKLŐFEGYVER
- Pisztoly
- Revolver
- Gázriasztó
- Múzeális

LÉGFEGYVER
- Pisztoly
- Puska
- Alkatrész

HASZNÁLT FEGYVER
- Golyós puskák
- Sörétes puskák
- Maroklőfegyver
- Drilling

LŐSZEREK
- Golyós lőszer
- .22LR
- Sörétes lőszer
- Pisztoly lőszer
- Diabolo
- Gázriasztó töltény

ÚJRATÖLTÉS
- Lövedék
- Hüvely
- Puska Lőpor
- Kézifegyver Lőpor
- Csappantyú
- Lapua könyv

OPTIKA
- Keresőtávcső
- Céltávcső
- Spektív
- Éjjellátó
- Lámpák
- Tartozékok
- Szemüveg

KÉSEK
- Tőrök
- Bicska
- Készlet

KIEGÉSZÍTŐK
- Sportlövészet
- Vadászat
- Egyéb

RUHÁZAT
- Cipő,bakancs
- Csizma
- Nadrág
- Kabát
- Mellény,felsők
- Kiegészítők

AJÁNDÉKTÁRGYAK
- Üvegáru
- Könyvek
- CD-DVD
- Díszfegyver

KÜZDŐSPORTOK
- Judo

SZOLGÁLTATÁSOK
- Műszaki vizsgálati díjak
























DUPLAGOLYÓSOK

Afrikát megjárt vadászbarátaimmal sokat vitatkoztunk, hogy melyik nagy kaliberű vadászpuskát célszerűbb használni a fekete kontinensen. "A tolózáras (ismétlő) egycsövűt, vagy a kétcsövű, billenő duplagolyóst? A kezdet kezdetén én is szívesebben szavaztam a duplagolyósra" - írja Bozóki László Vándorvadász című könyvében
Mark Sullivan, a meglehetősen különös vadászati módszereiről ismert hivatásos vadász, aki előszeretettel provokálja ki a kafferbivaly és a víziló támadását, hogy aztán néhány méterről farkasszemet nézve terítse le a felfelé dübörgő monstrumot, nos ő egyenesen rajong a nagy kaliberű (pl. .500NE, .600NE) duplagolyósokért. Több filmjében magasztalja azokat, sőt, saját bevallása szerint talán már nem is élne, ha nem duplagolyóssal vadászna veszélyes vadra.
Billenő csöves előny
Sokan, teljes, meggyőződéssel a billenő csövű fegyvereket tartják igazán vadászfegyvernek. Mi több, ezek közül is az egymás melletti csőelrendezésű, klasszikus duplagolyóst tekintik a vadászfegyverek non plus ultrájának. A két gyorsan leadható lövés lehetősége utolérhetetlen. Persze az öntöltő fegyverekkel szintén leadhatunk egymás után két vagy akár több lövést, de ha a fegyver mozgó részei valami miatt elakadnak, vagy esetleg csütörtökös a lőszer, akkor oda a következő villámgyors lövés. Ám mivel a duplagolyós, ha szerkezetileg nézzük, nem más, mint két "összenőtt" billenő egycsövű gavallér golyós, így egyik felének meghibásodása, vagy egy csütörtökös lőszer esetén a másik fél még mindig használható. Ez a sajátosság, alighanem jónéhány afrikai hivatásos vadász életét megmentette már.
Szintén méltányolandó, hogy egy duplagolyóssal nem szokás, de nem is célszerű, távlövéseket tenni. A vadat be kell cserkelni, kellő óvatossággal meg kell közelíteni, ami a vadászat savát-borsát, a későbbi élmény valódi értékét adja, emlékének maradandóságát csak fokozza.
Egyáltalán nem véletlen tehát, hogy akár afrikai veszélyes nagyvad vadászatán, akár hazai disznóhajtáson jelenik meg a vadász duplagolyóssal, a vadásztársak és a profik rendszerint más szemmel néznek rá, mint az ismétlőpuskás kollégákra. A magyarázat egyszerű: a duplagolyós vadászatra, mégpedig a legnemesebb értelemben vett sportszerű vadászviselkedésre nevel. Tapasztalt és gyakorlott használója ismeri korlátait, a sportszerű, etikus lőtávot, s ha kell, ezen belül gyors, határozott, elegáns és pontos. E lőtávon túl nem szánja el magát lövésre, ha lehetősége van rá, a vaddal inkább összemérve érzékszerveit, megpróbálja belopni azt.
Előny továbbá, hogy amennyiben a vadat mégis elhibázta, minden felesleges mozdulat, zörgés és kísérőzaj nélkül próbálkzhat újra, már ha a vad nem ugrott el. Mint valamennyi billenőcsövűt, főleg az ejektor nélkülieket, kis gyakorlással jóformán hangtalanul lehet tölteni, üríteni.
Mindez csak néhány jellemzője a hajtás és az erdei cserkelővadászat egyedülálló fegyverének, az örök eleganciát teremtő klasszikus duplagolyósnak.
E meglehetősen filozofikus, és érzelmi töltéstől sem mentes véleményformálás után nézzünk a fentiekre némi magyarázatot.
Két cső és egy kompromisszum
A duplagolyós egyik kényes pontja, ha úgy tetszik Achilles-sarka, a zárszerkezet. A lövéskor fellépő gáznyomást nem csak a súly miatt kellően elvékonyított csöveknek, de a zárszerkezetnek is bírnia kell, több száz és több ezer lőszer elsütését követően. A minimum többnyire a kettős reteszelés (dupla csőkampó) vagy a hármas, mint a Greener- vagy a Purdey-zár. Mindezek ellenére a hosszú használat után egyszer csak elkövetkezhet az idő, mikor szeretce féltett fegyvertársunk kotyogóssá válik, és a zárszerkezete többé már nem tökéletesen illeszkedve zárja a csőfart. Egy jó fegyverműves ezen rendszerint forgócsapcserével tud segíteni. Gyakorta előfordul, hogy például a jobb csövet jóval többször használjuk, mint balt, így jobb oldalról sokkaltöbb nyíróhatás éri a zárszerkezetet a csövek közti dupla csőkampós reteszelés esetén, ami bizony nem növeli a zár élettartamát.
A fegyverépítés magasiskolája
Mivel itt tulajdonképpen két egymásba épített fegyverről van szó, ez nem éppen a pehelykönnyű, hegyi vadászatra kifejtett kategóriába sorolható. A felesleges súlyt a csövek vékonyításával és a zárszerkezet karcsúsításával próbálják elérni a gyártók. A vékony csöveknek mindennek ellenére bírniuk kell a gáznyomást, és több egymást követő duplázás után is szavatolni kell a lőpontosságot, míg a karcsú zártestnek mégis erősnek és tartósnak kell lennie. No, épp ezek az ellentmondások, és ezek ötvöződése teszi rendkívül nehezen elkészíthetővé a kifogástalan, minden igényt kielégítő duplagolyóst. Ezen túl rendkívül magas fokú szakértelmet kíván a csőpár összeforrasztása, ennek technikai megoldásai, a csövek beszabályozása, vagyiis hogy kellően összelőjenek, és főként több egymást követő dupla után se változzon nagymértékben a lőkép. Mindezekből következően, az előállítás költségei természetesen nem nevezhetők alacsonynak - bizony ezeknek a fegyvereknek megkérik az árát. Az olcsóbb típusok általában csak külsőleg duplagolyósak. Újabban állítható, illetve csavarokkal szabályozható csövekkel is gyártanak duplagolyóst. Ennek az az előnye, hogy a használó, vagy puskaművese maga állíthatja össze a csöveket, továbbá lövedék- vagy lőszerváltás esetén könnyen lehet állítani a csöveken. Vigyázat, mert amit tetszőlegesen lehet állítani, az esetenként magától is elállítódhat. A nagynevű és múltú manufaktúrák ezzel a lehetőséggel is élnek. Mindezek ellenére állítható csövekkel is vannak jól használható duplák a piacon.
A kellő lőpontosság a minőségi duplagolyósok védjegye
Általában a duplagolyósok csöveit 50-70 méter közötti távolságra lövik össze, arra törekednek, hogy lehetőleg ezen a távon legyen a legjobb a csövek együttes szórásképe. Ilyen távolságon 4-6 cm-nél jobb szórásképre - papírforma szerint - kevés gyártó vállalkozik. Teljesen elfogadott tehát, ha a duplagolyós fegyver csöveinek együttes lőképe, két duplából, 100 méteren 10-15 centiméteren belüli. Nem mindegy a csövek elsütésének sorrendje sem. Szinte kivétel nélkül a jobb csövet kell elsütni először, majd ezt követően a balt. A megadott sorrenddel ellentétesen jelentősen romolhat a csövek együttes szórásképe. Befolyásolja még a szórást a két cső elsütése közt eltelt idő és a hőtágulás miatt több, gyors egymás utáni dupla utn a csövekben keletkezett feszültség. Szóval elég kegyetlenül közbeszól a fizika.
Lőszerválasztás
A hagyományosan véglegesre forrasztott, és nem állítható csövekkel rendelkező duplagolyósok a gyártó által megadott szórásképet csak a belövéshez használt lőszerrel garantálják. Ezt a lőszertípust minden magára valamit adó gyártó megnevezi, és megadja kaliberneként a fegyvereihez, vagy éppenséggel eleve a megrendelő kívánsága szerint megszabott lőszertípushoz állítják össze a csőpárt. Egyedül ezzel garantált a szóráskép, azaz nem érdemes váltogatnunk a lőszertípust. Megeshet, hogy eltérő lőszertípussal is hasonlóan, sőt még az sem lehetetlen hogy jobban lő a puska, de ez rendszerint a vak véletlen műve, és egyetlen gyártó sem garantálja. Általában a megadott lőszeren kívül a többivel nem tudja azt a szórásképet, és utóvégre nem csodálkozhatunk, ha rosszabbul lő, mert egész egyszerűen nem ahhoz építették. Mindenképpen számolnunk kell a szóráskép megváltozásával, ha céltávcsövet szereltetünk rá, még akkor is, ha a csősínt nem kell megbontani a puskaművesnek. A távcső felszerelésével ugyanis megváltozik a csőpár súlypontja, és a csőrezgések amplitúdója.
Méretre agyazás
Amennyiben a duplagolyóst kifejezetten veszélyes nagyvad vadászatára kívánjuk használni, vagy éppenséggel a sok kapáslövést igénylő disznóhajtáson, mindenképpen érdemes méretre agyaztatni. Az így felmerült többletköltség busásan megtérül majd a vadászaton. Az elv egyszerű: a méretre agyazott duplagolyós majdnem olyan gyorsan tudunk kapáslövést leadni, mint egy remekül épített sörétes fegyverrel. Mivel minden a használó anatómiai méreteihez és sajátosságaihoz igazodik, szinte csukott szemmel is oda lő a fegyver, ahova nézzük (akarom mondani, néznénk), vagy ahova a találatot szánjuk. Persze ettől még bánni kell tudni a fegyverrel, de a fegyver vállba vételének mozzanatainál utolérhetetlenül előnyös, és értékes másodperceket nyerhetünk, ha nem kell utánaigazítanunk a vállba vett fegyveren.
Céltávcsővel vagy nyílt irányzékkal
Többekkel ellentétben, személy szerint a használóra bízom a döntést, hogy használ-e céltávcsövet, hisz attól függ, milyen kkörülmények közt, milyen vadászati módra, és milyen vadfajra kell a fegyver. Azonban egy céltávcsővel szerelt, méretre agyazott duplagolyósnak a világon semmi értelme sincs. Akkor érdemes méretre agyaztatni a duplagolyóst, ha élni tudunk annak előnyével. Mihelyt céltávcső kerül a fegyverre, ez az előny abban a pillanatban szertefoszlott, mert máris máshogy kell tartanunk a fegyvert. Egyetlen kompromisszumos megoldás lehet még, ha levehető szerelékkel kombinálva a céltávcsövet, például lesen, szórón, tehát ahol nincs szükség gyors lövésre, ott céltávcsővel, hajtásban, utánkeresésnél pedig, ahol gyakorta kapásból lövünk, ott e nélkül használjuk méretre szabott duplánkat. Veszélyes nagyvad vadászatán, főleg nagy kaliberű fegyveren nem ajánlott, de igazából - az ennél a vadászati módnál optimális lőttávolság miatt - nem is szükséges a céltávcső.
Egy joker duplagolyós
Van egy duplagolyós a piacon, amire felfigyeltem. Már önmagában az is érdekes, hogy nem angol, nem német vagy osztrák, mint amire ebben a kategóriában az ember számít, hanem - akármilyen furcsa is nekünk, magyaroknak - francia, mégpedig Chapuis. Egyedül állóan, egymás melletti csőfarkampó elhelyezést kapott a zárszerkezet. Így egyenként mind a jobb, mind a bal cső alatt, annak tengelyével párhuzamosan van egy-egy csőkampó. Ez rendkívül erőssé teszi a zárat, a baszkül pedig elég karcsú lehet, és az sem baj, ha egyik csövet jóval többször használjuk, mint a másikat. Mivel a zártest kecses, könnyű, így a csöveknek nem kell papírvékonynak lenni, sőt még a csősín is egyetlen darab, tömör, különleges alakú és kaliberenként más-más méretűre mart fémből készült. A csőpár összeforrasztásához speciális ipari ezüstötvözetet használnak, a beszabályozásuk külön erre a kifejlesztett célszerszámmal, 40-50 lőszer felhasználása mellett történik. Mindez csak pusztán bevezetője annak, amit jelezni akarok. A gyártó ugyanis garantálja, hogy a belövő lőszerrel, amit alapesetben a gyár megnevez, vagy amit a megrendelő kifejezetten kér, a szóráskép együttese két duplából, 50 méteren 4-6 cm. Ezt hiteles lőlappal bizonyítják fegyverenként. Csakhogy, nem egy vagy két duplájukat (sőt bockot is) kipróbálva, és a többi magyar tulajdonos tapasztalatát is hallva, ennél rendszerint sokkal jobban lőnek. ezen fegyverek csöveinek találati pontjai nyílt irányzéknál 70 m-en esnek egybe, míg céltávcső felszerelését követően, a találati pontok egybeesése kb. 110-120 m-re tolódik. Mindkét eset ideális. A belövő lőszert használva, céltávcsővel szerelve, 100 méteren, több fegyver esetében a csövek együttes szórásképe két duplát követően, 4 cm alatti (!), 50 méteren több fegyverük tudja a 2-3 cm-es szórást. Aki nem hiszi, bátran járjon utána, elsőként rögtön tudom ajánlani Bogár György urat, a Vadászati Ballisztika szerzőjét, aki épp egy ilyen átlagosan lövő Chapuis boldog tulajdonosa. Én sem akartam hinni a szememnek, mert először azt hittem, véletlen. Hát nem...
Különben a fegyvermodell a 70-es évek végétől teljesen változatlan, és egészen .500 Nitro Express kaliberig gyártják. Több mint 60 000 db készült belőle, egyetlen darab csőpárját sem kellett újraszabályozni, de biztos, ami biztos, a csőpár összelövésére a cég örök garanciát ad. A méretre agyazás felára törtrésze az átlagos gyári árakénak (Blaser, Heym, Merkel stb.) A gyár alapmodelljei és a legextrább luxustípusok között a díszítésen, tehát a külcsínen kívül semmi technikai vagy anyagminőség-beli eltérés nincs.
Aki netán duplagolyós vásárlásán töri a fejét, ajánlom, hogy próbalövések nélkül ne vegye meg, sok embert ért már keserű csalódás. Mindenesetre a mai minőségi duplagolyósok pontossága tökéletesen megfelel azokra a vadászati módokra, amire eredetileg is kitalálták. Elsősorban a veszélyes nagyvad vadászatára és a hajtó-, terelővadászatokra. Azért az ismétlőfegyver pontosságát nem szabad várni egyik cég gyártmányától sem, hisz mégis csak dupla puska a duplagolyós.

Simon Szabolcs - Szeleste

Nimród Safari

Galéria

Lőlapok



 

Információk
- Anschütz cikk Vadászlap

- Chapuis Armes ROLS

- Magyar VADÁSZLAP 2017/augusztusi szám

- Magyar Vadászlap XXVII. évf. 2. szám

- RIZZINI: SZENVEDÉLY A FEGYVEREK IRÁNT

- RIZZINI - IGÉNYESEKNEK

- CSÁBÍT A KIS 28-AS

- BILLENŐ GAVALLÉRGOLYÓS

- ELISMERT, TARTÓS, MEGBÍZHATÓ – CHAPUIS

- HARMADIK GENERÁCIÓS DUPLAGOLYÓS

- KLASSZIKUS DUPLAGOLYÓS

- RP ARTISAN SMALL ACTION

- LAPUA - ScenarL

- ELÉRHETŐSÉGEK

 

Archívum
- CHAPUIS ARMES S12

- CHAPUIS ARMES X4

- EGY WEIHRAUCH MÁSIK RUHÁBAN

- TAURUS M454

- A RIZZINI BEMUTATKOZIK

- NÉMET ACÉLBÓL FRANCIA ELEGANCIA

- Rizzini BR440 Trap - Olimpiai aranyra fókuszálva

- SCI TAGOK A CHAPUIS GYÁRBAN

- LAPUA - PONTOSSÁG MINDENEK FELETT

- WEIHRAUCH ARMINIUS REVOLVEREK

- SUPER ORION ARTISAN - KIS KEREKSÉG ÉS LUXUS E NYERS VILÁGBAN

- CHAPUIS PROGRESS

- DUPLAGOLYÓSOK

- LAPUA - CSAK TERMÉSZETESEN

- MANURHIN MR73

- FRANCIA FEGYVERKÜLÖN- LEGESSÉG

- WALTHER CP99

- TAURUS PT 92 ÉS TESTVÉREI

- BRAZIL GLOCK

- WORLD POLICE AND FIRE GAMES

- ARMINIUS HW357 HUNTER

 

Hirlevél